sobota, 23 Czerwiec 2018,
imieniny obchodzą: Albin, Wanda

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jura Krakowsko-Częstochowska z zamkami w tle

Jura Krakowsko-Częstochowska z zamkami w tle

data dodania: 2017-08-28 12:21:57

Pomimo narzekań na zbyt wysokie temperatury latem oraz utyskiwań, kiedy zimą zbyt dotkliwie odczuwamy mróz, należy przyznać, że Polska jest pięknym krajem.

Na terenie naszej ojczyzny znajduje się Jura Krakowsko-Częstochowska, która zachwyca krajobrazem, przyrodą, czy też zabytkami architektury.

Jura mieszcząca się w granicach województwa śląskiego, na terenie której mieszkamy jest nam szczególnie bliska. To tutaj wraz z  rodziną i przyjaciółmi szukamy ciekawych form  spędzania wolnego czasu.

Ciekawą propozycję dla całej rodziny stanowi różnorodność zamków, które można zwiedzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród naszej najbliższej okolicy warto odwiedzić Zamek w Ogrodzieńcu, leżący w samym centrum Jury – na Górze Janowskiego. Właścicielami twierdzy był jeden z najbogatszych rodów polskich – Bonerowie, czyniąc z niej wspaniałą rezydencję. Dziś na zamku odbywają się turnieje rycerskie, koncerty oraz imprezy rekonstrukcyjne, przenoszące nas w klimat minionych stuleci.

Warto wybrać się także do Zamku w Siewierzu należącego niegdyś do biskupów krakowskich oraz książąt siewierskich. Renesansowo-gotycka budowla stała się kulturalno-rozrywkowym sercem Siewierza. W okolicy zamku organizowane są koncerty oraz imprezy okolicznościowe. Można przechadzać się po dziedzińcu, zwiedzić komnatę oraz podziwiać panoramę miasta z zamkowej wieży. 

Zamki znajdujące się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączą w sobie historię, którą warto poznać i docenić. Ciekawe szlaki turystyczne, architektura, tradycja. A przy tym organizacja imprez tematycznych, podczas których z dużym powodzeniem możemy usłyszeć zarówno rycerską, jak i współczesną muzykę rozrywkową, czynią nasz region ciekawym dla osób będących w różnym wieku i mających różne zainteresowania.

 

Artykuł powstał w ramach zadanie publicznego pn. Festyn rodzinny „JURA – region z tradycją” 
współfinansowanego ze środków Powiatu Zawierciańskiego

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720