poniedziałek, 17 Grudzień 2018,
imieniny obchodzą: Jolanta, Olimpia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jak zachować zdrowie, gdy w powietrzu jest smog

Jak zachować zdrowie, gdy w powietrzu jest smog

data dodania: 2017-10-16 12:27:08

Smog – oznacza pył oraz mgłę. Dobrze wpisuje się w filmową scenerię, dodając tajemniczości, ale na co dzień należy go unikać i z pewnością nie warto nim oddychać.

Nie sposób całkowicie ustrzec się przed zanieczyszczeniami. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym choć trochę możemy zniwelować ich negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Smog przedostaje się do budynków mieszkalnych, kiedy wietrzymy pomieszczenia lub mamy nieszczelne okna. Warto używać w domu oczyszczaczy, które zasysają zanieczyszczone powietrze i je filtrują. Wydmuchiwane zostaje natomiast powietrze oczyszczone z toksyn, kurzu i szkodliwych mikroorganizmów. Rozwiązanie to, nie należy do najtańszych, jednak jak pokazują badania jest bardzo efektywne.

Coraz bardziej popularne staje się również noszenie masek antysmogowych. Na ich używanie decydują się głównie mieszkańcy miast, w których wykazano wysoki czynnik zanieczyszczeń. Przy jej zakupie należy dokonać właściwego wyboru. Aby spełniała ona funkcję, na której nam zależy, powinniśmy wybrać maskę z filtrem, który nie przepuszcza pyłu PM2,5, charakteryzującego się bardzo małymi cząsteczkami.

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również dieta. Stosując odpowiednie produkty żywieniowe, wzmacniamy organizm, a tym samym stajemy się odporniejsi na wszelkie zanieczyszczenia. Warto włączyć do diety produkty bogate w kwasy omega-3, takie jak: orzechy, pestki dyni, migdały, olej pochodzenia rybnego. Witamina B6, znajdująca się w kurczaku, papryce czerwonej, kaszy gryczanej oraz witamina B12, dostępna w jajach, wędlinach i serach – powinny być stale uzupełniane w diecie. Warzywa, które są przeciwutleniaczami i koniecznie powinny stać się stałym elementem naszego menu, to brokuły, brukselka oraz kapusta.

Od zawsze wiadomo, że natura broni się sama. Pogromcami zanieczyszczeń powietrza są rośliny, warto zatem otaczać się nimi w domu, a także sadzić drzewa i krzewy. Zyskamy wówczas nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Rośliny doniczkowe odfiltrowują wiele szkodliwie działających substancji i toksyn. Dracena, chryzantema, anturium, figowiec, palma bambusowa, daktylowiec – warto otaczać się tymi kwiatami.

Nie jesteśmy bezpieczni, kiedy w powietrzu obecny jest smog. Nawet, jeśli nie zauważamy od razu, że stan naszego zdrowia się pogorszył, z pewnością odczujemy to w najbliższej przyszłości. Są jednak sposoby, dzięki którym zanieczyszczenia obecne w powietrzu, będą mniej oddziaływały na nasze zdrowie. Choć niektóre działania mogą wymagać od nas więcej wysiłku, to jednak zawsze warto stawiać na zdrowie!

Artykuł powstał w ramach realizacji przez Fundację Praca i Kariera zadania publicznego pn. Kolorowanka „Antysmog”, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720