poniedziałek, 16 Lipiec 2018,
imieniny obchodzą: Eustachy, Marika

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Grupa Rekonstrukcyjna Amonit – wybuchowa mieszanka entuzjastów historii i militariów

Grupa Rekonstrukcyjna Amonit – wybuchowa mieszanka entuzjastów historii i militariów

data dodania: 2017-08-09 07:42:16

Nowe technologie, życie w cyberprzestrzeni, brak refleksji nad przeszłością. Wielu ludzi właśnie w taki sposób funkcjonuje.

Czasem warto jednak zastanowić się nad przeszłością, docenić wysiłek minionych pokoleń włożony w to, aby nam żyło się lepiej, przenieść się do mniej skomputeryzowanej rzeczywistości.

Niedawno obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, którego celem była walka z okupantami naszego kraju. Choć zdania co do słuszności zrywu narodowościowego są dziś podzielone, to z całą pewnością hołd oraz należyty szacunek powinniśmy oddać każdemu, kto podjął działanie, przetrwał ten trudny okres lub poległ walecznie. Wielu z nas woli jednak nie wracać pamięcią do przeszłości. Wielu, ale nie oni – Grupa Rekonstrukcyjna Amonit, to zespół działających na terenie Zawiercia przyjaciół i znajomych, którzy pragną nadać wydarzeniom minionych lat ducha teraźniejszości.

Członkowie grupy zajmują się szerokorozumianą rekonstrukcją przeszłości. Co to znaczy? Prezentują stroje, mundury, broń oraz sprzęt wojskowy z okresów I oraz II wojny światowej. To jednak nie wszystko, ponieważ Grupa Rekonstrukcyjna Amonit dokonuje także krótkich inscenizacji, jak na przykład ujęcie niebezpiecznego napastnika, obrona przed potencjalnym agresorem. Skąd wśród młodych ludzi zrodziło się uwielbienie do militariów i historii? Krystian Żak, Michał Lubaszka, Leszek i Natalia Kułachowie, Michał Surowiec, Dawid Wróblewski, Marzena Ziętek, Sebastian Uszatan oraz Kamil Kurek – czy adekwatnie do nazwy swojej grupy „Amonit” stanowią mieszankę wybuchową? Rozmowa z Krystianem Żakiem – dowódcą G.R. Amonit.

 

Skąd wzięła się u Was – młodych ludzi chęć odtwarzania historii z okresów I oraz II wojny światowej?

Wydaje mi się, że każdemu z nas chodziło o chęć przekazania czegoś innego. Jednak zgadzamy się co do tego, że historia jest ważną i ciekawą nauką. Już w szkole ucząc się historii wyobrażaliśmy sobie jak wyglądały stroje, czy broń żołnierska. Rekonstruowanie pozwala nam natomiast nie tylko zobaczyć, ale i w sposób namacalny poczuć jak żyli nasi przodkowie. Pragniemy także przypominać ludziom historię naszego kraju.

 

Kiedy i jak powstała Grupa Rekonstrukcyjna Amonit?

Wywodzimy się z małej grupy pasjonatów „AirSoft”. Tam stylizowaliśmy dostępne wyposażenie na wzór strojów, przedmiotów posiadanych przez polskich żołnierzy z różnych jednostek i okresów. Natomiast idea stworzenia z tego czegoś więcej narodziła się cztery lata temu. Chcieliśmy podzielić się naszą pasją do historii z mieszkańcami Jury i okolic.

 

Czy w dobie komputeryzacji i życia w cyberprzestrzeni powrót do historii, strojów, broni i samochodów z tamtej epoki może być interesujący?

Osobiście uważam, że powrót do minionych czasów jest bardzo interesujący. Owszem, w Internecie możemy niemal wszystko zobaczyć, jednak doznanie niepowtarzalnego klimatu przeszłości, zapachu prochu, paliwa, odgłosu przeładowania broni, czy też ryku silnika są możliwe właśnie dzięki odtwarzaniu historii.

 

Wzięliście niedawno udział w Festynie Rodzinnym „Jura – Region  z Tradycją”, podczas którego zaprezentowaliście wojskowe mundury, broń oraz samochody. Jak często bierzecie udział w takich wydarzeniach i co chcecie przez to osiągnąć?

Staramy się uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Zawierciu i okolicach, dzięki którym mamy możliwość przedstawienia wizerunku polskiego żołnierza. Udzielamy się też w różnych zlotach militarnych na terenie śląska. Chcemy pokazać, że dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” powinna być bliska sercu każdego Polaka. Przypominając historię naszego kraju i prezentując militaria chcemy zainteresować tym tematem szersze grono odbiorców.

 

Czy można Was spotkać tylko podczas uroczystości organizowanych w powiecie zawierciańskim, czy także w innych częściach kraju?

Spotkać można nas przede wszystkim na terenie powiatu zawierciańskiego. Jednak pod skrzydłami Grupy Śląsk z Zabrza uczestniczymy również w imprezach militarnych odbywających się w innych częściach województwa śląskiego.

 

Czy Wasze pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ludzi? Jak reagują poszczególne grupy wiekowe?

Pokazy przyciągają wielu ludzi i cieszą się zainteresowaniem. Przede wszystkim dlatego, że cechują je dynamizm i głośność. Widok żołnierskich mundurów, broni, pojazdów są atrakcyjne wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Młodzież, która wychowuje się na grach komputerowych oraz filmach często potrafi rozpoznać poszczególne elementy wyposażenia broni. Z kolei od nas mogą dowiedzieć się wielu ciekawych faktów historycznych z nią związanych. Jeżeli natomiast chodzi o starsze pokolenie, to widząc nasze pokazy, prezentowane mundury oraz broń uracza nas opowieściami ze swojego życia. Najczęściej są to historie związane  z odbytą służbą wojskową.

 

Czy poza wspólną pasją do rekonstruowania historii łączy Was również przyjaźń?

Powstanie grupy rekonstruktorskiej powodowane było pasją. Wspólne pokonywanie przeciwności losu i dążenie do osiągnięcia celu zbliżyły nas do siebie. Dziś dogadujemy się nie tylko, jako grupa pasjonatów, ale także wspieramy się w życiu prywatnym. Zatem śmiało można powiedzieć, że tworzymy grupkę przyjaciół!

 

Kto może dołączyć do Grupy Rekonstrukcyjnej Amonit? Być może macie jakieś konkretne wymagania, co do potencjalnych nowych członków grupy?

Każdy może się do nas przyłączyć. Nie ma znaczenia, czy jesteś kobietą, mężczyzną, osobą starszą, czy też nastolatkiem, który dopiero poszukuje swojej drogi w życiu. Wystarczą chęci, autentyczne zainteresowanie tematyką militariów, żołnierstwa, historii naszego kraju. Reszta jest kwestią wyuczenia, a jak wiadomo uczyć się zawsze warto!

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720