czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Generacja 6.0 bezpieczna w Internecie!

Generacja 6.0 bezpieczna w Internecie!

data dodania: 2022-03-21 18:39:50

Internet jest przestrzenią wielkich możliwości, ale wymaga od swoich użytkowników krytycznego spojrzenia i zdrowego rozsądku. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu, zwłaszcza, jeżeli poznaliśmy go już jako dojrzali ludzie?

Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach programu „Generacja 6.0”, IV edycja organizowanego przez Fundację BGK, realizuje projekt pn. „Nowe technologie bez tajemnic”. W ramach działania seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz Klubu Seniora „Semafor” wzięli udział w cyklu szkoleń dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu i social mediów. 

Uczestnicy poznali m.in. pojęcie phishingu, czyli wędkowania, które w dziedzinie internetowej stanowi duże zagrożenie. Użytkownik Internetu występuje tutaj w roli „ryby”, na którą polują cyberprzestępcy. Wysyłają e-maile udające korespondencję od zaufanych instytucji (na przykład banków) i wyłudzają w ten sposób dane dostępowe do kont. Dowiedzieli się także jakie zagrożenia czyhają na nich w mediach społecznościowych czy też popularnych portalach aukcyjnych.

Uczestnicy zyskali wiedzę na temat możliwości zwiększenia swojego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, w tym m.in.: sposoby tworzenia odpowiednich haseł do kont e-mail, bankowych, w mediach społecznościowych, korzystania z programu antywirusowego, wprowadzania dwuetapowej weryfikacji kont.

W ramach podsumowania zdobytej wiedzy, uczestnicy projektu przy pomocy tabletów wzięli udział w interaktywnym quizie dotyczącym bezpiecznego korzystania z Internetu. Na ekranie głównym obserwowali swoje postępy, wyniki i punktację. Rezultaty quizu wskazują, iż w znacznym stopniu zwiększyli oni swoją dotychczasową wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.

Warsztaty z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu i social mediów poprowadziła Michalina Smaga – magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz specjalistka ds. promocji i reklamy.

 

                                                                                     

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720