czwartek, 21 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Agnieszka, Jarosława

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Dziennikarze-obywatele

Dziennikarze-obywatele

data dodania: 2020-07-13 08:32:19

O aktywności społecznej młodych ludzi oraz o projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” mówi Agata Jarza-Korpyś, Sekretarz Powiatu Zawierciańskiego.

M.A.O.:Była Pani jednym z ekspertów biorących udział w debacie z przedstawicielami lokalnych instytucji publicznych, zorganizowanej w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. Jak wrażenia?

A.J.K:Odniosłam bardzo pozytywne wrażenie. Młodzież jest bardzo otwarta na coś, co mogłoby się wydawać dla nich niedostępne  czyli na kontakt z urzędem, z urzędnikami. Po jednej stronie debaty byli bowiem urzędnicy, po drugiej  uczniowie. Wydawało się, że nie będzie pomiędzy tymi stronami żadnego wspólnego obszaru. Okazało się jednak, że jest zupełnie inaczej. Młodzież potrafiła zapoznać się ze statutami, regulaminami, prawem dotyczącym zadań Powiatu Zawierciańskiego, ochrony środowiska. Niektóre grupy młodzieży były do tego stopnia zaangażowane w przygotowanie się do debaty, że chcąc dobrze poznać pracę urzędu prosiły o spotkania ze mną przed debatą, podczas których zadawali bardzo wiele pytań.

M.A.O.:Jak może przydać się młodzieży uczestnictwo w projekcie.

A.J.K.:Sam akces z ich strony, że chcieli spróbować pracy dziennikarza, jest już pewnym symptomem wkraczania w dojrzałość. Zainteresowanie zawodem dziennikarza wiąże się z posiadaniem pewnych predyspozycji. Wynikają one z obserwacji naszego życia codziennego i społecznego, które obserwujemy na zewnątrz, o którym słyszymy w mediach. Jeśli nawet zdecydują się na inną drogę życiową, nie zostając dziennikarzami, to zaszczepiona w nich podczas projektu ścieżka rozwoju pomoże im patrzeć z wielką wrażliwością na rozwój spo- łeczeństwa, na nasze problemy. Dzięki projektowi może wykształcić się w nich zdrowa ciekawość świata dotycząca własnego otoczenia, która powinna być tak że cechą społeczeństwa obywatelskiego. Jako urzędnik i jako obywatelka życzyłabym sobie takich projektów jak najwięcej, ponieważ wspomaga to aktywizację młodzieży, pomaga jej myśleć niestereotypowo, nieschematycznie.

M.A.O.:Co to znaczyć być aktywnym społecznie obywatelem.

A.J.K.:Moim zdaniem jest to nie tylko obserwacja, ale i umiejętność wyciągania wniosków, a co za tym idzie angażowanie się społecznie. A więc współpraca zarówno z organizacjami pozarządowymi, jak i z instytucjami publicznymi. To ważne, aby angażować się w różne działania na poziomie wojewódzkim, powiatowym i gminnym aby brać odpowiedzialność za nasze otoczenie. Obecnie obserwujemy dość niewielkie zaangażowanie obywateli w konsultacje społeczne, a jest to forma kontaktu urzędu z mieszkańcami, która pozwala tym ostatnim na przekazanie swojej opinii na różne tematy. Myślę, że kształtowanie postawy otwartości i zainteresowania naszymi codziennymi sprawami spowoduje, że wkrótce we wspomniane konsultacje będzie angażowało się wiele osób.

M.A.O.:W jaki sposób spowodować, aby młody człowiek stał się świadomym obywatelem.

A.J.K.:Projekt „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” daje dość szeroką możliwość ku temu, aby młodzież mogła współtworzyć społeczeństwo obywatelskie. Dzięki projektowi pokazano, że czas obalić stereotypy na temat urzędów publicznych. To ważne, aby jeszcze podczas etapu pobierania nauki i zanim młodzież pójdzie w szeroki świat, uwrażliwić młodych ludzi na to, czym jest nasza mała ojczyzna i jakie są jej potrzeby. A także na to, co oni mogą jej zaoferować, nie tylko na to, co można od niej otrzymać.

Artykuł archiwalny rozmowa  Małgorzatą Jarzą-Kopryś 

Zawiercianin Wiosna 2014 nr 1 (18)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720