piątek, 3 Lipiec 2020,
imieniny obchodzą: Anatol, Jacek

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Dziennikarska przygoda młodych

Dziennikarska przygoda młodych

data dodania: 2013-05-10 11:27:25

Centrum Inicjatyw Lokalnych rozpoczęło realizację projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. Uczniów biorących udział w projekcie czeka moc dziennikarskich atrakcji: warsztaty, spotkania, debaty, tworzenie gazetek a dla liderów grup wyjazdy.

W projekcie trwającym do końca września 2014 roku bierze udział 10 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zawierciańskiego – z każdej szkoły 6 uczniów. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a realizowany jest w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Zawierciu.

Dla 60 uczestników zorganizowane zostaną warsztaty dziennikarskie (9 edycji po 3 godziny w każdej szkole), spotkania ze znanymi ludźmi mediów (6 spotkań po ok. 3 godziny) oraz debaty z postaciami lokalnego życia publicznego (przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, lokalnego biznesu). W ramach projektu uczniowie z każdej ze szkół wydadzą 4 numery gazetek szkolnych oraz będą brali udział w tworzeniu 6 numerów „dorosłego” czasopisma aktywności społecznej „Zawiercianin”. Ich teksty odnaleźć będzie można na stworzonym specjalnie dla projektu portalu internetowym, który zostanie uruchomiony w najbliższym czasie. Dla przedstawicieli grup przewidziano także dwa weekendowe wyjazdy studyjne – do Łodzi i Warszawy, podczas których uczestnicy wezmą udział w wydarzeniach o charakterze dziennikarskim oraz zwiedzą siedziby redakcji wybranych mediów.

W ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” jeszcze do końca tego roku szkolnego uczniowie odbędą dwie edycje warsztatów dziennikarskich, przygotują pierwszy numer gazetki szkolnej oraz artykuły do „Zawiercianina”, a także – na początku czerwca – spotkają się z profesjonalnym dziennikarzem. Informacje o szczegółach tego spotkania, w którym uczestniczyć będą mogli nie tylko uczniowie biorący udział w projekcie, pojawią się w lokalnych mediach pod koniec maja oraz – już wkrótce – na stronie internetowej projektu.

W projekcie wezmą udział następujące szkoły:
1) Zespół Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu
2) II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu
3) I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu
4) Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu
5) Gimnazjum nr 4 przy Zakładzie Poprawczym w Zawierciu
6) Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Żarnowcu
7) Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu
8) Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Pilicy
9) Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rokitnie
10) Gimnazjum w Zespole Szkół w Niegowonicach

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720