czwartek, 24 Maj 2018,
imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Dobro Ziemi leży na sercu uczniom i nauczycielom

Dobro Ziemi leży na sercu uczniom i nauczycielom

data dodania: 2017-05-18 09:36:32

Wydaje się, że żyjemy w czasach, w których bardzo mocno akcentowany jest nacisk na problematykę ekologii, segregację śmieci, potrzebę sadzenia drzew.

Jednak jak się okazuje, nawet w takich miejscowościach, jak Kroczyce leżące na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej świadomość potrzeby segregacji śmieci czy  też ogólnych zagadnień związanych z dbaniem o środowisko nie jest wystarczająca. Skoro wiemy za mało na jakiś temat, a jest to temat ważny – to należy się uczyć! I z takiego założenia wyszli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum w Kroczycach.

„Ziemia – kocham, nie niszczę, nie zaśmiecam!” jest proekologicznym projektem, który udało się z powodzeniem zrealizować. W jaki sposób? Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum w Kroczycach zgłosili swój pomysł do programu Działaj Lokalnie wdrażanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu i udało im się pozyskać niezbędne środki finansowe, potrzebne do zrealizowania projektu. „To możliwość dla tych, którzy chcą w sposób aktywny i świadomy wpływać na kształt małych miejscowości” - mówi Pan Paweł Abucki, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu. I z tej możliwości zyskali mieszkańcy Kroczyc, czyniąc swą małą ojczyznę czystszym, piękniejszym i zdrowszym miejscem! Kluczowy cel projektu stanowiło podniesienie świadomości wśród dzieci na temat ekologii, jednak oczywistym jest, że sama teoria nie wystarczy.

Pani Aneta Grabowska – koordynatorka projektu przyznała: „temat projektu nasunął się sam. Choć mieszkam na terenie wiejskim – ludzie nie dbają o środowisko naturalne i wyrzucają śmieci do lasu i na pola, nie myśląc o konsekwencjach swoich czynów. Projekt realizowała ze mną pani Jolanta Morel, obie jesteśmy nauczycielkami  w Gimnazjum w Kroczycach, więc łatwo było nam trafić do uczniów z informacją o projekcie, uwrażliwić na potrzebę ochrony środowiska. Zaowocowało to zaangażowaniem z ich strony i wspólnie realizowaliśmy proekologiczne działania na rzecz okolicy, w której żyjemy!”

W konsekwencji udało się stworzyć jedną ścieżkę edukacyjną o tematyce związanej z dbałością o środowisko naturalne oraz zamontować cztery tablice dydaktyczne. Atrakcyjne okazały się także zajęcia terenowe, w których udział wzięli uczniowie gimnazjum, szkół podstawowych, przedszkola, mieszkający na terenie gminy Kroczyce. Wolontariusze biorący udział w projekcie wykazali się dużym zaangażowaniem tworząc gazetki tematyczno – informacyjne na temat ekologii oraz samego projektu.

Innowacyjnym i bardzo atrakcyjnym podejściem do problemu okazały się prezentacja multimedialna, inscenizacja dotycząca problemów, wynikających z braku dbałości o środowisko, a także konkurs ekologiczny i pokaz ekologicznej mody. Każdy miał możliwość znalezienia czegoś dla siebie, przekaz docierał do odbiorców w różny sposób – ekologia w teorii, praktyce, modzie, działaniu.

Jak w każdym projekcie, w którym cel jest jasny i wart zachodu, pojawia się konieczność oraz chęć współpracy. Społeczność lokalna wykazała się dużym zaangażowaniem w ratowanie planety. Działanie okazało się owocne nie tylko dla samych mieszkańców Kroczyc, ale także dla turystów, którzy mogą cieszyć się czystszym, zdrowszym środowiskiem.

To, co bardzo istotne w podejmowaniu jakiejkolwiek inicjatywy, której celem jest kształtowanie odpowiednich postaw, to przedstawienie problemu  w atrakcyjny sposób. A zadowolić dzieci oraz młodzież może być naprawdę trudno. Jednak Stowarzyszeniu Przyjaciół Gimnazjum w Kroczycach udało się to znakomicie. Widać,  że dobro Ziemi leży na sercu mieszkańców – zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720