niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Dlaczego „warto być dobrym

Dlaczego „warto być dobrym

data dodania: 2020-07-08 09:47:29

„Warto być dobrym” została zainicjowana w 2003 roku jako element działań Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła” promujących pozytywne wzorce i wartości. W akcji bierze udział także gimnazjum w Niegowonicach.

Akcja „Warto być dobrym” została zainicjowana w 2003 roku jako element działań Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła” promujących pozytywne wzorce i wartości. W akcji bierze udział także gimnazjum w Niegowonicach.

Kiedy stowarzyszenie było początkującą organizacją, projektem objęło 10 mysłowickich szkół. Przez kolejne 2 lata akcja kontynuowana była z własnych środków w ponad 40 szkołach. Obecnie bierze w niej udział około 1500 placówek edukacyjnych. Każda szkoła po przystąpieniu do akcji i podpisaniu umowy dostała na przełomie stycznia i lutego 2012 roku przesyłkę  rower górski, banner akcji, stelaż, komplet materiałów informacyjnych. W centralnym miejscu korytarza szkoły powiesiły banner akcji i rower na stelażu. Banner oraz nagroda wiszące przez resztę roku w szkole mają przypominać dzieciom i rodzicom o akcji i darczyńcach. Na zajęciach dzieci dowiadywały się wszystkiego o konkursie i warunkach uczestnictwa w nim. Nauczyciele informowali też o właściwych wzorach postaw dlaczego warto być dobrym dla innych i jak można pomagać rodzinie, sąsiadom, społeczności lokalnej i wszystkim potrzebującym.Wychowawcy otrzymali scenariusz lekcji z przykładami takich pozytywnych zachowań. Dzieci deklarowały, jakie dobre uczynki będą spełniały. Te deklaracje zstały następnie przesłane do stowarzyszenia. W trakcie roku szkolnego dzieci spełniają dobre uczynki i są do tego zachęcane na godzinach wychowawczych. Część zdań realizują samodzielnie, inne w grupie. Na koniec roku dzieci na podstawie własnych ocen wybierają reprezentanta klasy, który wykazał się największą aktywnością w czynieniu dobra. Będzie on finalistą konkursu w szkole. Głos w tym przypadku należy wyłącznie do dzieci. W czerwcu, na zakończenie roku szkolnego, spośród finalistów zostaje wylosowany zwycięzca, który otrzymuje główną nagrodę  rower. Pozostałe dzieci dostają tytuł członka OKI Klubu  grupy skupiającej tylko te dzieci, które wywiązały się z warunków konkursu. Nauczyciele Gimnazjum w Niegowonicach bardzo pomagali w realizowaniu naszych założonych wcześniej celów, a w chwilach zwątpienia wspierali i motywowali uczestników. W trakcie trwania akcji dowiedzieliśmy się jak ważna jest pomoc innym i jak w prosty sposób można wywołać uśmiech na twarzach ludzi potrzebujących naszej pomocy. Uczestnicy akcji pomagali osobom starszym, pisali artykuły na strony internetowe szkół oraz służyli pomocą swoim kolegom w nauce i pracach domowych. Nasi wychowawcy byli bardzo dumni z nas jako uczniów, że daliśmy sobie tak świetnie radę z wywiązaniem się z naszych zadań. W naszej szkole wszyscy uczestnicy akcji ciężko pracowali, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. W szkole w Niegowonicach główną nagrodę zdobyła Wiktoria Ziaja, a w filii szkoły w Grabowej Klaudia Kukol.

Artykuł archiwalny rozmowa Klaudii Kukol 

Zawiercianin Lato 2013 nr 2 (15)

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720