środa, 27 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Aniela, Julian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Comenius Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Comenius Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

data dodania: 2020-07-13 14:04:59

To kilka wspaniałych dni,kiedy możemy być całkowicie sobą bez żadnej obawy przed krytyką innych,spędzić wspólnie czas, nawiązać nowe przyjaźnie i poszaleć w lesie!

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w programie Comenius. Jest on finansowany przez Unię Europejską. Głównym jego zadaniem jest pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych kompetencji niezbędnych dla rozwoju osobistego i aktywnego obywatelstwa europejskiego. Nasza szkoła uczestniczyła w trzech edycjach programu i pozyskała na ich realizację 64 tysiące euro. 

Głównym koordynatorem i organizatorem programu w szkole jest nauczycielka języka angielskiego, pani mgr Małgorzata Paliga, zaangażowana również w organizowanie wizyty gości z zagranicy w roku szkolnym 2012/2013. Anglistka podjęła się realizacji tego trudnego, wymagającego czasu i energii projektu ze względu na możliwości, jakie daje on uczniom. Jej zdaniem Comenius doskonale motywuje do nauki języków obcych  nie tylko nauki języka angielskiego, ale także hiszpańskiego, włoskiego i innych. Ponadto program realizuje wiele celów dydaktycznych i wychowawczych, m.in. rozwój kluczowych kompetencji uczniów, poznanie innych kultur i tradycji, zapoznanie się z systemami edukacji innych krajów europejskich oraz urozmaicenie oferty edukacyjnej naszej szkoły. Nie bez znaczenia jest promocja i podniesienie prestiżu szkoły w środowisku lokalnym, a także większa integracja tego środowiska ze szkołą. Od 2008 do 2014 r. były realizowane trzy projekty: Comenius 2009 2010 Innovating Europe School  Innowacje w europejskiej szkole; Comenius 2010 2012  The School Conflicts Mediators  Mediatorzy konfliktów szkolnych; Comenius 2012 2014  Projekt Ekologiczny HELP  Harmonia dla ziemi, życia i ludzi. W ramach niedawnej edycji programu uczestnicy odwiedzili Turcję, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Rumunię, Grecję, Słowenię, Sardynię i Maltę. Każdy z nich był niezapomniany, p. Paliga jednak szczególnie miło wspomina pobyt na Malcie, ze względu na wyjątkowo sympatyczną atmosferę, interesujące zadania i piękne widoki. Nasze gimnazjum już trzykrotnie pełniło obowiązki gospodarza gości ze współpracujących szkół. W 2013 r. gościliśmy młodzież i ich opiekunów z ośmiu krajów: Turcji, Słowenii, Francji, Malty, Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Portugalii. W realizacji programu uczestniczyło bardzo wiele osób, w tym dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz całe rodziny uczniów goszczących młodzież. Za każdy z tych projektów otrzymaliśmy bardzo wysokie oceny, a szczególnie satysfakcjonujące jest najwyższe wyróżnienie Agencji Narodowej „Dobra Praktyka Programu Comenius”, które otrzymaliśmy już dwukrotnie. Ponieważ realizacja Comeniusa jest przedsięwzięciem niełatwym do realizacji, wymagającym znacznych nakładów pracy, niewiele szkół podejmuje się tego zadania. Mimo tego z perspektywy czasu widać wyraźnie, że warto podjąć ten wysiłek. Naszą szkołę odwiedziło w sumie ponad 100 gości z 10 krajów i ponad 100 osób z naszej szkoły odwiedziło ponad 10 krajów. A na tym nie koniec  p. Paliga zapowiada, że w planach są już nowe wyzwania. W 2014 r. szkoła wnioskuje o fundusze w ramach programu Erasmus Plus.

Artykuł archiwalny rozmowa Aleksandry Krakowiak

Zawiercianin Jesień 2014 nr 3 (20)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720