czwartek, 24 Maj 2018,
imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / „Dary lata” dla małych i dużych

„Dary lata” dla małych i dużych

data dodania: 2017-05-16 07:54:55

Czy możemy wyobrazić sobie tradycję polskiej wsi bez obecności w niej Koła Gospodyń Wiejskich? Poświęcenie, czas, zaangażowanie oraz kultywowanie tradycji są domeną pań tworzących Koło Gospodyń Wiejskich w gminie Żarnowiec.

Pragną one nie tylko zachęcić do aktywizacji inne kobiety, ale także dzielić się swoją pasją i umiejętnościami z najmłodszymi mieszkańcami wsi.

Dzięki wdrażanemu przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu programowi Działaj Lokalnie członkinie KGW miały możliwość urzeczywistnić swoje dążenia i zorganizować dla dzieci oraz młodzieży warsztaty  regionalne. Stanowiły one świetną okazję do spróbowania swoich sił w takich zajęciach, jak tradycyjne wyrabianie masła, obrabianie lnu, czy też pranie na tarce. Najmłodsi mieli okazję przenieść się w czasie, aby poznać jak kiedyś żyli, funkcjonowali na co dzień ich dziadkowie. Przędzenie wełny oraz młocenie cepami – takie czynności były normalnością, ale dla dzisiejszej młodzieży mogą zakrawać o coś abstrakcyjnego. Prezentowane hafty i koronki zaciekawiły z kolei żeńską część uczestników warsztatów, bowiem moda z dawnych lat powraca, a tutaj folklor i tradycja są nieocenione.

Dawna wieś bardzo różni się od tej współczesnej, gdzie rolnicy często wspomagają się najnowszą technologią, a ludzie stają się bardziej miastowi, postępowi w swoim stylu życia oraz działaniu. Jednak to, co akcentują panie z KGW, a co nie zmienia się mimo upływu lat, to smak! I tutaj jak najbardziej sprawdziło się powiedzenie: „przez żołądek do serca”. Degustacja staropolskich potraw cieszyła się ogromnym powodzeniem, można było skosztować zacierki na mleku, prażuchów, garusów.

Obchodzone w lipcu Dni Żarnowca stanowiły świetną okazję do zorganizowania konkursu kulinarnego: „Dary Lata” – i tutaj działaczki Koła Gospodyń Wiejskich wyszły z propozycją do gmin powiatu zawierciańskiego, aby działające w niej gospodynie zaprezentowały swoje potrawy. Nutka rywalizacji, wspólne działanie, kosztowanie potraw – to świetny krok w stronę międzypokoleniowego spędzania czasu. Uczestniczki konkursu wykorzystały do stworzenia swoich potraw to, co oferuje lato: sezonowe warzywa, owoce, zioła. Sielskości scenerii dodawała muzyka – przyśpiewki i piosenki ludowe.

Vice prezes Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Żarnowcu, Pani Barbara Milejska wskazała, że udział w starciach kulinarnych wzięło aż 6 kół: KGW Szypowice – Gmina Kroczyce, KGW Wilków – Gmina Irządze, KGW Rokitno – Gmina Szczekociny, KGW „Niwczanki” – Miasto Poręba, KGW Łany Średnie – Gmina Żarnowiec, KGW „Karlinianki” – Miasto Zawiercie. Można zatem śmiało powiedzieć, że wciąż tkwi wielka siła w polskiej wsi i nadal istnieje wiele kół zrzeszających panie kultywujące tradycje.

Projekt przyniósł wiele korzyści. Przekazywanie wiedzy o dziedzictwie lokalnej kultury, dawnym życiu i funkcjonowaniu na wsi -  te informacje okazały się atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak to nie wszystko – udało się też zacieśnić więzi między członkiniami kół z okolicznych wsi.

Pani Joanna Sołtysik – prezes KGW w Żarnowcu wskazała: „Podobnym tego typu projektom mówię stanowcze tak! Cieszy mnie fakt, że poza integracją kół gospodyń wiejskich, bardzo wiele zyskali najmłodsi. Poznali zwyczaje, które panowały na wsi, doświadczyli wymiany międzypokoleniowych tradycji i przekonań świetnie się przy tym bawiąc!” Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żarnowcu przyczyniły się także do wzrostu atrakcyjności jurajskich terenów i z pewnością będą przyciągały coraz więcej turystów. Oby wróciła świetność polskiej wsi, a do lamusa odeszły pobyty w ekskluzywnych hotelach, w których serwowane są wyszukane potrawy. Doceńmy to, co jest tuż obok nas!

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720