czwartek, 24 Maj 2018,
imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Audiobook nośnikiem historii Poraja

Audiobook nośnikiem historii Poraja

data dodania: 2017-05-16 07:41:17

Zdobywanie wiedzy często jawi się w naszej wyobraźni jako żmudne siedzenie nad książkami, wertowanie stron, by znaleźć odpowiedzi. Jednak nie zawsze musi to tak wyglądać.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy Poraj, wolontariuszki pani Edyta Sawicka  oraz Justyna Męcik, dzięki programowi Działaj Lokalnie wdrożonego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu zrealizowała pomysł nagrania audiobooków, zaspokajając tym samym potrzeby lokalnej społeczności.

Czy do potrzeb mieszkańców Gminy Poraj można zaliczyć potrzebę posiadania audiobooków? Przede wszystkim pragną oni, aby podtrzymywać tradycję, szerzyć lokalny patriotyzm oraz historię. Jednak zachowało się niewiele wzmianek na temat historii tego regionu. Celem stało się zatem zgromadzenie historii na temat Poraja. Aby zainteresować nią także młodzież, stworzono idealne rozwiązanie, jakim okazało się nagranie audiobooków, na których 85 – letni mieszkaniec Poraja pan Konrad Maszczyk podzielił się swoją wiedzą na temat regionu. Jego opowieść historyczna sięgająca końca XIX wieku, poprzez dwie wojny światowe i początek PRL – u jest zatem bezcenną skarbnicą wiedzy.

Pomysłodawczynią projektu jest pani Katarzyna Kaźmierczak, która przyznała: „Pomysł na utrwalenie historii Poraja od dawna tkwił w mojej głowie. W końcu należało podjąć kroki i uratować to, co jeszcze istnieje, czyli wspomnienia mieszkańców. Nie brakuje miłośników i pasjonatów lokalnej historii, którzy swój wolny czas poświęcili na zbieranie, kompletowanie wszystkich faktów, aby udało się je uwiecznić, zapisać, zapamiętać”.

Program Działaj Lokalnie, umożliwiający powstawanie projektów związanych między innymi ze sztuką oraz ochroną dóbr kultury i tradycji pozwolił na nagranie aż 50 sztuk audiobooków, które rozprowadzono do szkół, jako ciekawy nośnik wiedzy na temat historii lokalnej. Można je również wypożyczyć w Centrum Informacji Turystycznej w Poraju, Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju oraz Gminnym Ośrodku Kultury im. J. Gniatowskiego w Poraju.

Wydanie audiobooków okazało się wspaniałym pomysłem! Dzięki takiemu zastosowaniu udało się dotrzeć zarówno do młodzieży, osób starszych, które mają problemy z czytaniem oraz do osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. Znajomość,  docenienie i refleksja nad historią – zarówno kraju, jak i swej najbliższej okolicy i społeczności są niezwykle ważne. Warto wiedzieć, co przyczyniło się do tego, że żyjemy obecnie w takich, a nie innych realiach. Opowieści dotyczące przeszłości zyskują na znaczeniu zwłaszcza, jeśli możemy je usłyszeć z ust tych, którzy to przeżyli. Zatem nagrane na audiobookach, autentyczne historie stanowią wielką wartość, którą należy docenić.


Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720