środa, 8 Kwiecień 2020,
imieniny obchodzą: Amadeusz, Juliana

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Aktywni i potrzebni od ponad 5 lat

Aktywni i potrzebni od ponad 5 lat

data dodania: 2013-01-30 09:03:34

fot. Krzysztof Blejczak

Aktywni i potrzebni od ponad 5 lat – z Janem Gwizdem, przewodniczącym Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozmawia Paweł Abucki.

Od prawie półtora roku jest Pan liderem seniorów skupionych w Zawierciańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Co wydarzyło się przez ten czas w organizacji, którą Pan kieruje? Jakie zmiany nastąpiły w prowadzonej działalności?


Jan Gwizd: Zwiększono ilość sekcji, powołując m.in. sekcję rowerową i nordic walking. W tym roku planujemy utworzenie kolejnych, tj. literatury, gimnastyki rehabilitacyjnej w basenie, tańca towarzyskiego. Bardzo aktywna była sekcja turystyki – tylko w ubiegłym roku akademickim (2011/2012) zorganizowała ona siedem wycieczek jednodniowych, dwie wycieczki siedmiodniowe do Szklarskiej Poręby i Ustronia, czterodniowy wyjazd do Zakopanego oraz trzydniowy wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej.

Zorganizowaliśmy też Jubileusz pięciolecia ZUTW, spartakiadę z Gimnazjum nr 2, aktywnie uczestniczymy w projektach Urzędu Miasta. Byliśmy nominowani do Gali Laureatów Zawiercia za działalność artystyczną oraz sportową. Nasi słuchacze – Józef Niedźwiecki (teatr integracyjny) oraz Halina Kula-Żmuda (kawiarenka literacka) – otrzymali indywidualne nagrody Prezydenta Miasta. Bardzo aktywna była działalność chóru na terenie miasta i poza nim, a jego członkinie otrzymały nowe stroje. Braliśmy również udział w olimpiadzie sportowej uniwersytetów trzeciego wieku.

Z uniwersytetem trzeciego wieku jest Pan związany od jego początków. Skąd wziął się pomysł i zapał do akurat takiej aktywności? Ogromna większość osób aktywnych w zawierciańskim UTW to kobiety – co sprawiło, że Pan został jednym z wyjątków od tej reguły? Dlaczego Pana zdaniem mężczyźni-seniorzy rzadziej angażują się w działania uniwersytetu?


J.G.: To prawda, jestem związany z UTW od początku jego istnienia, ale założycielką była Jadwiga Pluta wraz z grupą entuzjastów, którzy trafili w dziesiątkę z tym pomysłem. Całe moje życie od młodych lat związane było z działalnością na rzecz innych i tak trwa do dnia dzisiejszego.

Co do mężczyzn, to żyją oni przeciętnie krócej, ale pracują dłużej, więc to jeden z powodów, dla których jest ich mniej w UTW. Poza tym krępują się uczestniczyć w zajęciach zdominowanych przez panie. Jednak sytuacja u nas nie jest zła, bo ok. 20% osób aktywnych w UTW to mężczyźni, szczególnie zaangażowani w zajęcia sportowe (rowery, siłownia, tenis stołowy, siatkówka itp.). Pomysłem na przyciągnięcie większej ilości mężczyzn jest urozmaicenie programu.

W zajęciach UTW bierze w sumie udział kilkaset osób. Które z zajęć i tematów cieszą się największym zainteresowaniem zawierciańskich seniorów? Skąd biorą się pomysły na tematy zajęć?

J.G.: Pomysły bierzemy „z życia”, w większości od słuchaczy UTW. Bardzo aktywni są też zarząd oraz Rada Programowa. Dużą frekwencją cieszą się wykłady, wycieczki, wyjazdy integracyjne, wieczorki integracyjno-taneczne, wyjazdy do teatru, zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej i klasycznej, z jogi i tai-chi. Kawiarenka literacka to aż 4 grupy uczestników, a medycyna holistyczna to 3 grupy. Duża w tym zasługa liderów grup, którzy są kreatywni i starają się spełniać oczekiwania słuchaczy. 

Taka ilość członków/słuchaczy UTW oznacza, że w skali niewielkiego miasta stanowicie jedną z największych organizacji społecznych. Jak udało się zgromadzić tyle osób pod jednym „sztandarem”? Zawiercianie raczej nie są zbyt chętni do aktywności społecznej, a Wam udało się zaktywizować grupę ludzi mających przecież niemało innych zajęć, nierzadko różne kłopoty związane z wiekiem, zdrowiem itp.


J.G.: Myślę, że zawiercianie niczym nie odbiegają od mieszkańców innych miast, jeżeli chodzi o aktywność społeczną. Uważam, że popularności UTW sprzyja też fakt braku innych ciekawych ofert dla seniorów ze strony instytucji i stowarzyszeń funkcjonujących na terenie miasta i powiatu. Nasz uniwersytet ma szeroką i ciekawą ofertę programową, panuje tutaj życzliwa i przyjazna atmosfera. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Z racji ilości członków oraz wielości podejmowanych działań jesteście ważnym aktorem lokalnego życia publicznego. Jak układa się wam współpraca z lokalnymi władzami, instytucjami publicznymi oraz z innymi organizacjami – czy jesteście zadowoleni z obecnego stanu, czy może chcielibyście, żeby uległ on zmianie na lepsze?

J.G.: Mamy szczęście, że władze miasta oraz powiatu pozytywnie oceniają naszą pracę, a jeżeli tylko mogą pomóc, to zawsze można na nich liczyć. Byłoby jednak świetnie, gdyby udało się zapewnić w budżecie miasta i powiatu środki finansowe na działalność edukacyjną i prozdrowotną stowarzyszeń.

Inne organizacje działające w okolicy akceptują naszą działalność i współpraca układa się dobrze. Chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę z Centrum Inicjatyw Lokalnych, które służy nam pomocą w każdej sytuacji i pomaga najlepiej jak potrafi – oby na terenie miasta i powiatu było jak najwięcej takich organizacji.

Działalność rozpoczęliście jesienią 2006 r., pełny wiatr w żagle złapaliście w kolejnym roku. Oznacza to, że stowarzyszenie działa już ponad 5 lat, niedawno zakończyliście jubileuszowy rok akademicki, hucznie obchodzono okrągłą rocznicę. Jak z perspektywy tego czasu ocenia Pan wasze wspólne wysiłki? To satysfakcja czy poczucie niedosytu?  

J.G.: Pełna satysfakcja! Cały czas przeżywamy dynamiczny rozwój, prężnie działają liczne sekcje (aż 21), corocznie otrzymujemy nominacje do Gali Laureatów Zawiercia. Czterokrotny udział w olimpiadzie sportowej UTW i wysokie miejsca (drugie, trzecie, pierwsze i czwarte) świadczą o bardzo dobrej kondycji naszych słuchaczy. Liczne są też osiągnięcia i wyrazy uznania dla naszego chóru i teatru integracyjnego. Czterokrotnie braliśmy udział w Forum III Wieku w Krynicy oraz w I Kongresie UTW w Warszawie. A to tylko część naszej działalności. Więcej informacji o tym, co udało się dotychczas osiągnąć, można znaleźć w naszych biuletynach (dostępne w siedzibie UTW) oraz na stronie internetowej www.u3wzawiercie.pl. Ale oczywiście uważamy, że może być jeszcze lepiej i zawsze istnieje pewien element niedosytu.

Korzystając z okazji chciałbym podziękować całemu zespołowi Uniwersytetu, tj. wszystkim członkom Zarządu i Radzie Programowej, za bezinteresowną pomoc w prowadzeniu stowarzyszenia.

Mówiliśmy już o sukcesach i osiągnięciach, więc teraz zapytajmy o problemy. Jakie są największe przeszkody w działaniach UTW? Czego Wam brakuje, żeby jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła?

J.G.: Nasz główny problem, trudny do rozwiązania, to kłopoty lokalowe. Miejsce, w którym obecnie funkcjonujemy, jest idealne ze względu na położenie, ale niestety bardzo małe. Przy ciągle rozrastającym się stowarzyszeniu musimy myśleć o większym lokalu. W tym miejscu chciałbym przeprosić wszystkich słuchaczy za uciążliwości organizacyjne, które wynikają właśnie z problemów lokalowych.

Wszystkie trendy demograficzne przewidują, że liczba seniorów będzie wciąż rosła w polskim społeczeństwie. Już teraz wiele instytucji publicznych przygotowuje się na wzrost ilości osób starszych. Można powiedzieć, że uniwersytety trzeciego wieku – w tym również Wasz – były pierwszymi jaskółkami tych przemian. Jak wyobraża Pan sobie przyszłość uniwersytetu?


J.G.: To wszystko prawda, będzie nas coraz więcej. Uniwersytety będą się rozwijać. Oczywiście nie wszyscy będą chcieli do nich należeć, bo funkcjonują też inne stowarzyszenia dla seniorów. Nasza oferta musi być elastyczna i iść z duchem czasu. Poszerzanie oferty jest naszym obowiązkiem, a udoskonalanie zajęć naszym priorytetem. Świadomość pokolenia dorosłych zmienia się. To, co było dobre wczoraj, dziś już nie wystarcza. Nasi słuchacze oczekują atrakcyjnego spędzania czasu w tym jakże wspaniałym okresie ich życia. Naszym celem jest zapewnienie im tego.

Na koniec zadajmy pytanie najprostsze, bo przecież wciąż wielu seniorów nie bierze udziału w aktywności uniwersytetu trzeciego wieku: jak można się do Was przyłączyć?


J.G.: Sprawa jest prosta. Po wypełnieniu deklaracji trzeba wpłacić wpisowe oraz składkę semestralną – i zapisać się do wybranej sekcji. Zapraszamy.

Dziękuję za rozmowę.Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie
telefon kontaktowy: 502035756
adres e-mailowy: utwzawiercie@wp.pl
dyżury członków Zarządu: wtorki 15:00 – 17:00, czwartki w godz. 10:00 do 12:00.

Wywiad pierwotnie ukazał się w kwartalniku "Zawiercianin" nr 12.

fot. www.u3wzawiercie.pl
fot. www.u3wzawiercie.pl
fot. www.u3wzawiercie.pl
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720