czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - uroczystości w Zawierciu

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - uroczystości w Zawierciu

data dodania: 2018-11-14 09:42:21

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zawierciu Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce każdego roku. W 1918 roku, po 123 latach zaborów kraj odzyskał swą niepodległość i wolność. Umownym dniem, w którym wspominamy te wydarzenia jest 11 listopada.

W tym roku 11 listopada wypadł w niedzielę, a niezwykłość nadała mu okrągła rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świętował cały kraj, cieszyło się Zawiercie! Ulicami miasta przemaszerował Jurajski Szwadron Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, a uroczystą mszę w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odprawili bp Andrzej Przybylski, ks. Prał. Jan Niziołek oraz ks. Dr Jacek Reczek. Modlono się w intencji Ojczyzny, wspominano historię, śpiewano. Przy Pomniku Niepodległości z zawierciańskich serc i gardeł wybrzmiał hymn narodowy.

W tym dniu nie zabrakło również okolicznościowych przemówień, między innymi Małgorzaty Benc – szefowej NSZZ „Solidarność” regionu śląsko-dąbrowskiego. Z kolei artystyczny występ Aleksandry Płuciennik dodatkowo uświetnił uroczystość.

Władze miejskie, powiatowe, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele organizacji społecznych i szkoły, złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Biel i czerwień, Polska i niepodległość. W tych zestawieniach spójniki stają się zbędne. Biało-czerwona jedność, Polska niepodległość. 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zawierciu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zawierciu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zawierciu
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zawierciu
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720